Pomoc i kontaktDarmowa dostawa i zwrot100 dni na darmowy zwrot

W centrum uwagi

Nasze spojrzenie na zrównoważony rozwój

...aby być platformą mody, która pozytywnie wpływa na innych ludzi i naszą planetę.

W centrum uwagi

Czym jest

bardziej zrównoważona moda?

Zrównoważona moda to świadomość i rozważność dotycząca naszej planety oraz żyjących na niej ludzi. Wiąże się ona z wieloma aspektami, takimi jak etyczne warunki pracy, wpływ na środowisko czy dobro zwierząt. Etykieta i filtr 'przyjazność środowisku', którymi oznaczone zostały produkty stworzone w duchu zrównoważonej mody, ma na celu ułatwienie dokonywania świadomych wyborów naszym klientom. Dowiedz się więcej na temat naszych działań w zakresie zrównoważonej mody na naszej stronie korporacyjnej.

Kryteria, którym możesz zaufać

Produkty zostają oznaczone etykietą 'przyjazność środowisku', jeśli spełniają przynajmniej jedno z poniższych kryteriów dotyczących zrównoważonego rozwoju, które obejmują społeczne lub środowiskowe standardy lub dobro zwierząt. Nasze kryteria zgodne są z międzynarodowymi najlepszymi praktykami w przemyśle modowym, w tym Higg Materials Sustainability Index, listy Prefered Fibers & Materials organizacji Textile Exchange. Nasze kryteria zrównoważonego rozwoju obejmują obecnie najbardziej szkodliwe dla środowiska etapy procesów - materiały i produkcji. Ponadto zwracamy uwagę na zewnętrzne certyfikaty, na przykład Fairtrade czy Global Organic Textile Standard. Zdajemy sobie także sprawę, że marki często działają poza certyfikatami, aby rozwijać zrównoważone innowacje. Chcemy z nimi współpracować i znaleźć sposoby na podkreślenie ich w przyszłości.

GOTS - organic
Global Organic Textile Standard (GOTS) to jeden z wiodących certyfikatów dla materiałów wyprodukowanych z organicznie pozyskiwanych surowców. Produkty oznaczone tym certyfikatem wykonane są w przynajmniej 95% z organicznych materiałów, a każdy etap w łańcuchu dostaw jest niezależnie certyfikowany, tak aby zapewnić społecznie odpowiedzialną i przyjazną dla środowiska produkcję od początku do końca.
GOTS - made with organic materials
Global Organic Textile Standard (GOTS) to jeden z wiodących certyfikatów dla materiałów wyprodukowanych z organicznie pozyskiwanych, ekologicznych surowców. Produkty oznaczone tym certyfikatem wykonane są w przynajmniej 70% z organicznych materiałów, a każdy etap w łańcuchu dostaw jest niezależnie certyfikowany, tak aby zapewnić społecznie odpowiedzialną i przyjazną dla środowiska produkcję od początku do końca.
Fairtrade Certified Cotton
Oznaczenie Fairtrade Cotton jest gwarancją otrzymania przez rolników uczciwej ceny oraz dodatkowych premii handlowych na inwestycje wspierające lokalną społeczność. Fairtrade Cotton wspiera ochronę zdrowia oraz bezpieczeństwo rolników, promuje oszczędne zużycie wody oraz zabrania stosowania niebezpiecznych chemikaliów i modyfikowanych genetycznie nasion bawełny.
GRS - Global Recycle Standard
Global Recycled Standard to jeden z wiodących certyfikatów potwierdzających wykonanie produktu z materiałów pochodzących z recyklingu. Produkty z tym certyfikatem są stworzone w co najmniej 50% z recyklingowanej zawartości, a każdy etap w łańcuchu dostaw jest niezależnie certyfikowany, tak aby zapewnić społecznie odpowiedzialną i przyjazną dla środowiska produkcję od początku do końca.
Responsible Down Standard
Puch wykorzystany w tym produkcie otrzymał certyfikat Responsible Down Standard, który świadczy o całościowym poszanowaniu dobra zwierząt i zabrania usuwania piór z żywych ptaków oraz karmienia ich siłą.
Responsible Wool Standard
Wełna, z której stworzony został produkt otrzymała certyfikat Responsible Wool Standard, który zapewnia o całościowym poszanowaniu dobra zwierząt oraz optymalnym zarządzaniu i ochronie krajów produkcji.
OCS - Organic Content Standard
Certyfikat Organic Content Standard gwarantuje dokładny system kontroli pochodzenia produktu w celu weryfikacji jego organicznej zawartości, od źródła surowców do powstania finalnego produktu. Produkty z tym certyfikatem zawierają co najmniej 95% organicznych materiałów, a każdy etap w łańcuchu dostaw jest niezależnie certyfikowany. Certyfikat nie dotyczy używania chemikaliów ani społecznych lub środowiskowych aspektów produkcji.
OCS - Organic Blended Content Standard
Certyfikat Organic Blended Content Standard gwarantuje dokładny system kontroli pochodzenia produktu w celu weryfikacji jego organicznej zawartości, od źródła surowców do powstania finalnego produktu. Produkty z tym certyfikatem zawierają co najmniej 50% organicznych materiałów, a każdy etap w łańcuchu dostaw jest niezależnie certyfikowany. Certyfikat nie dotyczy używania chemikaliów ani społecznych lub środowiskowych aspektów produkcji.
Leather Working Group (Złoto)
Skóra wykorzystana w tym produkcie pochodzi z dbających o środowisko, ekologicznych garbarni, które zostały sprawdzone i certyfikowane zgodnie z protokołem Leather Working Group. W tym przypadku, garbarnia otrzymała najwyższą możliwą ocenę i nagrodę „Złoto”.
Leather Working Group (Srebro)
Skóra wykorzystana w tym produkcie pochodzi z dbających o środowisko, ekologicznych garbarni, które zostały sprawdzone i certyfikowane zgodnie z protokołem Leather Working Group. W tym przypadku, garbarnia otrzymała ocenę i nagrodę „Srebro”.
Leather Working Group (Brąz)
Skóra wykorzystana w tym produkcie pochodzi z dbających o środowisko, ekologicznych garbarni, które zostały sprawdzone i certyfikowane zgodnie z protokołem Leather Working Group. W tym przypadku, garbarnia otrzymała ocenę i nagrodę „Brąz”.
Better Cotton Initiative
Kupując bawełniane produkty tej marki, wspierasz bardziej zrównoważoną i odpowiedzialną uprawę bawełny. Produkty oznaczone tym znakiem zawierają przynajmniej 50% bawełny pochodzącej od sprzedawcy lub marki należącej do inicjatywy Better Cotton oraz inwestującej w rozwój BCI. Nie oznacza to, że można ustalić, że produkt został wykonany z bawełny Better Cotton.
EU Ecolabel
Certyfikat jakości przyznawany przez UE produktom o niskim poziomie oddziaływania na środowisko naturalne w czasie całego cyklu życia materiału: od bezpiecznego wydobywania surowców przez produkcję i dystrybucję po jego utylizację.
bawełna ekologiczna
Certyfikatem Bawełna Organiczna Zalando oznaczyliśmy produkty, które zawierają surowy materiał wykonany z włókien organicznych. Produkcja bawełny organicznej przebiega bez zastosowania syntetycznych chemikaliów rolicznych takich jak pestycydy, defolianty i nawozy czy ziaren modyfikowanych genetycznie, więc proces produkcji jest dużo bardziej przyjazny dla naszej planety.
Wykonane z lyocellu - materiału przyjaznego środowisku
Ten wykonany w 50% z lyocellu produkt, otrzymał od nas oznakowanie „Eko materiał“ ze względu na jego mniejszy wpływ na środowisko. Lyocell to włókno wykonane z celulozy lub puply drzewnej, które w przeciwieństwie do popularnej wiskozy wytwarzane jest przy użyciu organicznych rozpuszczalników w procesie zamkniętym. Oznacza to, że 99.5% używanych w tym procesie chemikaliów jest wielokrotnie przetwarzanych.
Wykonane z materiału LENZING™ TENCEL™, przyjaznego środowisku
Ten wykonany w 50% z włókien LENZING™ TENCEL™ produkt, otrzymał od nas oznakowanie „Eko materiał“ ze względu na jego mniejszy wpływ na środowisko. LENZING™ TENCEL™ to włókno wykonane z celulozy lub puply drzewnej, które w przeciwieństwie do popularnej wiskozy wytwarzane jest przy użyciu mniej toksycznych rozpuszczalników w procesie zamkniętym. Oznacza to, że 99.5% używanych w tym procesie chemikaliów jest wielokrotnie przetwarzanych.
Wykonane z wiskozy LENZING™ VISCOSE - materiału przyjaznego środowisku
Ten wykonany w 50% z włókien wiskozy LENZING™ VISCOSE produkt, otrzymał od nas oznakowanie „Eko materiał“ ze względu na jego mniejszy wpływ na środowisko. W przeciwieństwie do popularnej wiskozy, do stworzenia LENZING™ VISCOSE wykorzystuje się jedynie zasoby pochodzące z ekologicznie gospodarowanych lasów.
Wykonane z LENZING™ ECOVERO™ - materiału przyjaznego środowisku
Ten wykonany w 50% z włókien wiskozy LENZING™ ECOVERO™ produkt, otrzymał od nas oznakowanie „Eko materiał“ ze względu na jego mniejszy wpływ na środowisko. Produkcja LENZING™ ECOVERO™ z ekologicznej celulozy i pulpy drzewnej wykorzystuje o 50% mniej wody w porównaniu do popularnej wiskozy.
Wykonane z Birla SpunShades - materiału przyjaznego środowisku
Ten wykonany w 50% z materiału Birla SpunShades produkt, otrzymał od nas oznakowanie „Eko materiał“ ze względu na jego mniejszy wpływ na środowisko. Włókna Birla SpunShades farbowane są przez wstrzyknięcie barwnika do samego włókna, co pozwala na zużycie o ponad 30 litrów wody mniej na metr materiału, w porównaniu do innych metod farbowania.
Wykonane z recyklingowanego poliestru
Do wykonania tego produktu wykorzystano przynajmniej 20% poliestru z recyklingu zamiast nowo wyprodukowanego poliestru. Dzięki temu zużyto mniej wody, energii i wygenerowano mniej odpadów.
Wykonane z recyklingowanego nylonu
Do wykonania tego produktu wykorzystano przynajmniej 20% nylonu z recyklingu zamiast nowo wyprodukowanego nylonu. Dzięki temu zużyto mniej wody, energii i wygenerowano mniej odpadów.
Wykonane z recyklingowanej bawełny
Do wykonania tego produktu wykorzystano przynajmniej 20% bawełny z recyklingu zamiast nowo wyprodukowanej bawełny. Dzięki temu zużyto mniej wody, energii i wygenerowano mniej odpadów. Efekt? Mniej negatywny wpływ na środowisko.
Wykonane z recyklingowanej wełny
Do wykonania tego produktu wykorzystano przynajmniej o 20% więcej wełny z recyklingu niż nowo wyprodukowanej wełny. Dzięki temu zużyto mniej wody, energii i odpadów.
Produkt wykonany z recyklingowanych włókien roślinnego pochodzenia.
Ten produkt został wykonany w przynajmniej 20% z recyklingowanych włókien celulozy, takich jak LENZING™ TENCEL™, z wykorzystaniem technologii REFIBRA™. Dzięki temu zużyto mniej wody, energii i odpadów niż przy popularnych włóknach lyocellu.
Wykonane z recyklingowanego puchu
Do wykonania tego produktu wykorzystano przynajmniej 20% puchu i pierza z recyklingu zamiast nowego puchu i pierza. Dzięki temu zużyto mniej wody, energii i wygenerowano mniej odpadów.
Wykonane z recyklingowanej skóry
Do wykonania tego produktu wykorzystano przynajmniej 20% skóry z recyklingu zamiast nowo wyprodukowanej skóry. Dzięki temu zużyto mniej wody, energii i wygenerowano mniej odpadów. Efekt? Mniej negatywny wpływ na środowisko.
Wykonane z recyklingowanej gumy
Do wykonania tego produktu wykorzystano przynajmniej 20% gumy z recyklingu zamiast nowo wyprodukowanej gumy. Dzięki temu zużyto mniej wody, energii i wygenerowano mniej odpadów.
Zrobione z recyklingowanego plastiku.
Do wykonania tego produktu wykorzystano przynajmniej o 20% więcej plastiku z recyklingu niż nowo wyprodukowanego plastiku. Dzięki temu zużyto mniej wody, energii i odpadów.
Zrobione z recyklingowanego metalu.
Do wykonania tego produktu wykorzystano przynajmniej o 20% więcej metalu z recyklingu niż nowo wyprodukowanego metalu. Dzięki temu zużyto mniej wody, energii i odpadów.
Zrobione z innowacyjnych zamienników skóry
Ten produkt nie zawiera zwierzęcej skóry i został wykonany w przynajmniej 20% z materiałów pochodzenia roślinnego, takich jak ananasy, jabłka czy grzyby. Efekt? Innowacyjne zamienniki zwierzęcej skóry to drugie życie dla produktów, które w innym wypadku zostałyby wyrzucone do śmieci.
Zrobione z ekologicznych zamienników paliwa kopalnego
Ten produkt został wykonany w przynajmniej 20% z materiałów pochodzenia roślinnego, takich jak kukurydza, algi czy bio-octany bez tradycyjnych dodatków tworzyw sztucznych. Efekt? Pomagasz zmniejszyć zużycie paliw kopalnych.
Zrobione z innowacyjnych materiałów z przetworzonych odpadów
Ten produkt został wykonany w przynajmniej 20% z materiałów biologicznych, takich jak skórka pomarańczy, fusy z kawy, a nawet skóra ryb. Efekt? Pomagasz rozwijać innowacje w branży mody i nadajesz nowe życie materiałom, które w przeciwnym razie trafiłyby do śmieci.
OEKO-TEX® Made in Green
Ten produkt otrzymał certyfikat OEKO-TEX® Made in Green i został stworzony w przyjazny dla środowiska, bezpieczny i społecznie odpowiedzialny sposób. Użyte materiały zostały sprawdzone pod kątem szkodliwych substancji zgodnie z wytycznymi OEKO-TEX®.
Zrobione z innowacyjnych materiałów z przetworzonych odpadów
Skóra wykorzystana do wykonania tego produktu została przetworzona bez użycia chromu. Zamiast tego zastosowano syntetyczne lub roślinne związki z drzew, takich jak dąb, kasztan i mimoza. Efekt? Łatwiej biodegradowalny materiał i bezpieczniejsze środowisko dla pracowników.
Zrobione z poliuretanów na bazie wody
Ten produkt został wykonany w przynajmniej 50% ze sztucznej skóry, która jest wytwarzana w bardziej zrównoważonych procesach, bez użycia chemicznych rozpuszczalników i przy użyciu nawet o 95% mniejszej ilości wody oraz o 50% mniejszej ilości energii niż konwencjonalne poliuretany. Efekt? Mniejszy ślad węglowy i większe bezpieczeństwo pracowników.
bluesign®
Materiały wykorzystane do stworzenia tego produktu spełniają standardy bluesign®. System bluesign® gwarantuje, że proces tworzenia produktów jest czysty oraz monitoruje użycie ponad 900 niebezpiecznych substancji chemicznych. bluesign® zapewnia, że producenci i marki działają odpowiedzialnie i w sposób zrównoważony w odniesieniu do ludzi, środowiska i zasobów na świecie.
Sustainable Textile Production (STeP) by OEKO-TEX®
Ten produkt otrzymał certyfikat Sustainable Textile Production (STeP) by OEKO-TEX® i został stworzony w przyjazny dla środowiska, bezpieczny i społecznie odpowiedzialny sposób.

Odkryj

Kolekcje przyjazne środowisku

Nasze kryteria

Jak wyznaczamy standardy?

Aby wyznaczyć te standardy, korzystamy z danych z niezależnych certyfikatów i indeksu Higg Material Sustainability Index. Higg MSI jest najbardziej wszechstronnym narzędziem w branży do pomiaru wpływu materiałów na środowisko. Pomaga nam to zidentyfikować wiodące produkty oraz możliwości ulepszeń. Naszym najwyższym celem jest dostarczanie przejrzystych i wiarygodnych informacji, które umożliwią Ci dokonywanie bardziej zrównoważonych wyborów.

Moda Pre-owned

Drugie życie mody

Zależy nam na przyszłości, w której moda będzie bardziej cyrkularna i będzie wiązała się z mniejszą ilością odpadów. Znajdując nowy dom ubraniom z drugiej ręki w ramach kategorii Pre-owned, chcemy przedłużyć życie przynajmniej 50 milionów produktów do 2023 roku. Pracujemy też nad jeszcze bardziej zrównoważonymi rozwiązania w pakowaniu zamówień.
Zależy nam na przyszłości, w której moda będzie bardziej cyrkularna i będzie wiązała się z mniejszą ilością odpadów. Znajdując nowy dom ubraniom z drugiej ręki w ramach kategorii Pre-owned, chcemy przedłużyć życie przynajmniej 50 milionów produktów do 2023 roku. Pracujemy też nad jeszcze bardziej zrównoważonymi rozwiązania w pakowaniu zamówień.

Moda Pre-owned

Drugie życie mody

Zależy nam na przyszłości, w której moda będzie bardziej cyrkularna i będzie wiązała się z mniejszą ilością odpadów. Znajdując nowy dom ubraniom z drugiej ręki w ramach kategorii Pre-owned, chcemy przedłużyć życie przynajmniej 50 milionów produktów do 2023 roku. Pracujemy też nad jeszcze bardziej zrównoważonymi rozwiązania w pakowaniu zamówień.
Zależy nam na przyszłości, w której moda będzie bardziej cyrkularna i będzie wiązała się z mniejszą ilością odpadów. Znajdując nowy dom ubraniom z drugiej ręki w ramach kategorii Pre-owned, chcemy przedłużyć życie przynajmniej 50 milionów produktów do 2023 roku. Pracujemy też nad jeszcze bardziej zrównoważonymi rozwiązania w pakowaniu zamówień.
Moda Pre-owned

Więcej niż tylko moda

Kosmetyki w bardziej zrównoważonym wydaniu

Więcej niż tylko moda

Kryteria, którym możesz zaufać

W wielu krajach nasi klienci mogą znaleźć kosmetyki oznaczone flagą "Przyjazność środowisku". Aby wyznaczyć kryteria związane ze zrównoważonym rozwojem, które je określają, współpracowaliśmy z ekspertami w dziedzinie chemii z Uniwersytetu z Santiago de Compostela i z markami partnerskimi, które obecnie są pionierami na rynku w swojej kategorii. Podobnie jak w przypadku naszych kryteriów związanych ze zrównoważonym rozwojem w modzie, planujemy nieustannie ulepszać nasze standardy w zakresie kategorii kosmetyków dostępnych na Zalando.

Mniej opakowań
Z recyklingu lub wielokrotnego użytku: opakowanie tego produktu jest wykonane w minimum 50% z materiałów pochodzących z recyklingu lub zostało specjalnie zaprojektowane do ponownego napełnienia lub wykorzystania. To dla nas ważne.
Przyjazność lasom
Dla bardziej zielonej planety: ten produkt wspiera ochronę lasów, wykorzystując w 100% drewno lub papier z certyfikatem FSC lub olej palmowy ze źródeł zarządzanych w 100% w sposób zrównoważony.
Biodegradowalność
Bezpieczny powrót do natury: wszystkie składniki tego produktu ulegają biodegradacji. Możesz mieć pewność, że kiedy nadejdzie jego czas powrotu do natury, nie będzie on miał negatywnego wpływu na środowisko.
Organiczność
Dary Ziemi: ten produkt został stworzony w co najmniej 50% ze składników pochodzących z rolnictwa ekologicznego lub dzikich zbiorów. Tam gdzie to tylko możliwe, upewniliśmy się, że posiadają one również certyfikaty niezależnych standardów.
Dla dobra zwierząt
Dobra wiadomość: ten produkt posiada certyfikat niezależnych organizacji zajmujących się dobrostanem zwierząt, który zapewnia o tym, że nasi futrzani i pierzaści przyjaciele są traktowani tylko z życzliwością.
Naturalność
Bez niespodzianek: co najmniej 95% składników tego produktu pochodzi od roślin, zwierząt, mikroorganizmów lub minerałów. Tam gdzie to tylko możliwe, upewniliśmy się, że posiadają one również certyfikaty niezależnych standardów.

Dowiedz się więcej

Emisja dwutlenku węgla z transportu

Zmniejszyliśmy emisję o 29% w przeliczeniu na jedno zamówienie od 2017 roku, przechodząc na źródła energii odnawialnej w prawie wszystkich naszych biurach w Niemczech oraz w centrach dystrybucyjnych w Polsce. Poza tymi środkami redukcji, jesteśmy neutralni pod względem emisji dwutlenku węgla w naszych operacjach własnych, dostawach i zwrotach (w tym opakowaniach), działając w ramach projektu kompensacji Gold-Standard i zalesianiu Etiopii. Ty również możesz przyczynić się do tych działań, wybierając w koszyku opcję kompensacji śladu węglowego za Twoje zamówienie.

Dowiedz się więcej

Opakowania

Nasze pudełka są zrobione w 100% z tektury z recyklingu i kolorowane są tuszem na bazie wody. Torby do przesyłek wykonane są w 80% z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu poużytkowego (PCR). Worki foliowe to cienkie, ochronne osłony na ubrania, które chronią je przed zniszczeniem. Wykonane są w 64% z tworzywa sztucznego z recyklingu. Torebki na kosmetyki z tworzywa sztucznego, wymieniliśmy na takie, które są wykonane w 100% z recyklingowanego papieru. Ty też możesz nam pomóc: wyrzucając opakowanie, umieść je w odpowiednim koszu do segregacji odpadów, tak aby można było utworzyć z niego coś nowego.

Dowiedz się więcej

Produkty wegańskie

Dobro zwierząt jest dla nas bardzo ważnym tematem i cały czas testujemy różne możliwości wyróżnienia produktów wegańskich w naszej ofercie. Obecnie produkty wegańskie nie są oznaczone flagą 'przyjazność środowisku', chyba że spełniają również jedno z naszych kryteriów zrównoważonego rozwoju - materiałów przyjaznych środowisku. Pracujemy nad tym, jak rozszerzyć nasze kryteria zrównoważonego rozwoju, aby uwzględniać w nich również bardziej przyjazne zwierzętom rozwiązania, jednocześnie biorąc pod uwagę długotrwały wpływ tworzyw sztucznych i materiałów syntetycznych na naszą planetę.